Estonya, Tallinn

Estonya güneyinde Litvanya, doğusunda Rusya ve kuzeybatısında Baltık denizi ile çevrili küçük bir ülke. Avrupa ya da Baltık ülkelerine seyahat edecekler için Tallinn’i  gezmeye 1 en fazla 2 gün yeterli. THY direk uçuyor. Mesafe İstanbul’dan 2000 km, yaklaşık 3 saat sürüyor. Ülkenin resmi dili Estonca ama biraz İngilizceniz varsa hiç sıkıntı çekmeden gezinizi tamamlayabilirsiniz. Halkın çoğu İngilizce biliyor.

Havaalanında indikten sonra biri sizi karşılamayacaksa endişelenmeyin. Yolun hemen karşısında 2 dk yürüme mesafesinde Tallinn’in tek camisi var (Turath Islamic Center, Keevise St 9), gidince hiç yabancılık çekmiyorsunuz. Su, çay, wc imkanları var. Daha güzeli cami görevlisi bir Türk. Zaten ülkede toplam birkaç kişi olan Türklere çok yardımcı oluyor.

Tallinn ülkenin en büyük şehri ve başkenti. Nüfusu 1,3 milyon olan ülkenin halkı çoğunlukla Eston ve Rus’lardan oluşuyor. Ülkenin kendine has bir üretimi yok ve en öne çıkan ve ithal edilen değerleri teknoloji. Halk teknolojiyi benimsemiş. Ülkenin sokaklarında bile free wifi hizmeti var.

IMG-20130713-00052

Çok eşyanız yoksa ve masrafsız gideyim derseniz yine camiden 2 dk yürüme yolunda da tramvay durağı (Majaka Pöik durağı) var. 1.60 euroya şehir merkezine kadar gidebiliyorsunuz, mesafe kaydı yok istediğiniz durakta inebilirsiniz. Bilet falan almanıza gerek yok bozuk euro varsa sürücü alıyor.

Hava temmuzda bile serin, yanınızda mevsimlik mont olsa iyi olur. Fiyatlar çok uygun değil ama 5 euroya karnınızı doyurabilirsiniz. Benim bulabildiğim kadarıyla merkezde bir Türk kebapçısı (Kaubamaja 6) ve bir de güllüoğlu baklavacısı (Rävala pst 2- Radisson Hotel yanı) var. Özleyince Türk yemeklerini buralarda yiyebilirsiniz. Helal yemek arayanlar için de uygun buralar.

Şehrin esas gezilecek yeri ve en önemli parçası Vanalinn denilen eski kale içindeki kasabası. Burada birçok tarihi kilise, lokanta, cafe ve butik otel var. Rus Ortodoks kilisesi dışındaki kiliselerin birçoğuna giriş ücretli. Sinagog görmek isteyenler için eski kasabada bir adet mevcut. Burada birçok hediyelik eşya satan irili ufaklı dükkan var.

IMG-20130708-00031

 

IMG-20130708-00038

Sevdiklerinize hediye almayı planlıyorsanız Tallinn’in amber taşından yapılmış (kehribar) takıları ve tahta oymacılığı meşhur. Eski çağlarda şimdiki Baltık denizi çam ormanlarıyla kaplıymış. Jeolojik değişimler sonucu sular altında kalan bu ormanlar Baltık ülkelerini dünyanın en zengin amber üreticisi yapmış. Denizin dibinde 40 cm gibi bir derinlikte amber yatakları mevcut. Çok ormanlık bir bölge olduğu için tahta oymacılığı ve tahtanın kullanıldığı birçok el sanatı da gelişmiş.

IMG-20130719-00075

Ülkede Nazi ve Sovyet hakimiyeti yaşanmış. Kültürel yapı ve tarihi eserler genelde bunların etkisinde şekillenmiş. Eski kalenin içinde ve çevresinde birçok yapı mevcut. Antika merakı olanlar için Balti-jaam adlı bir Pazar var. Tam bir eski Rusya. Ne ararsanız mevcut.

Ülkede fazla Türk yok. Azaerbaycan konsolosluğunun üst katında Estonya-Türkiye kültür derneği var. Konaklama ve yemek imkanları gibi sıkıntı yaşadığınız konularda buradaki görevlilerden yardım isteyebilirsiniz (Pirita tee 20, 10127).

IMG-20130721-00082

Temmuzda gece yarısına kadar güneş tam batmıyor. 2 saat kadar tam gece oluyor. Bazı arkadaşlar sivrisinekten bahsetmişti ama hiç denk gelmedi, yine de hazırlıklı gelin. Tallinn çok sakin ve huzurlu bir yer. Özellikle İstanbul’dan gelenler hemen fark edebilir.

IMG-20130721-00081

Dr. Hasan Hüseyin CEYLAN, Temmuz 2013.

2 Replies to “Estonya, Tallinn”

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.