İçe basma – Dışa basma

 

        Çocuğun yürürken içe basması aileleri tedirgin eden ve doktora başvuru nedenleri arasında önde gelen sebeplerdendir. Genel itibariyle içe basma şikayetinin altından kötü bir şey çıkmaz. Fakat beyin felci, nörolojik kusurlar, kalça çıkığı, tarak kemiklerinde içe dönme, metabolik kemik hastalıkları ya da kaval kemiklerindeki içe dönüklük gibi tedavi gerektirebilecek durumlar da nadiren içe basmaya sebep olabilir.
       Altta yatan problem hangisi olursa olsun içe basma tıbbi acil bir durum değildir ve telaşlanmanıza gerek yok. Yine de önemli bir şey olmadığına karar vermeden önce bir ortopedi uzmanından görüş almanız uygun olur. Yukarıda sayılan sebeplerin birçoğunda hemen tıbbi müdahale yapılmamakta ve çocuk düzenli kontrollerle takip edilmektedir.
       Dışa basma şikayetiyle de (yürürken ayaklarını yanlara doğru atarak yürüme) sık karşılaşılır. Normal yürüme esnasında ayaklarımızın yürüme istikametimize göre dışa doğru 15 derece civarında açı yaptığını bilmek endişelerinizi hafifletebilir. Genel kural böyle olmakla birlikte yukarıda bahsedildiği gibi altta yatan birçok durum söz konusu olabilir. Aile çocuğun yürüyüşü konusunda ciddi endişeli ise doktor kontrolü gereklidir.

Op.Dr.Hasan Hüseyin Ceylan
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.