ÇOCUKLARDA SIRT EĞRİLİĞİ – SKOLYOZ

       Genellikle ergenlik yaşlarındaki çocukların sırt eğriliği ailesi tarafından fark edilir ve doktora getirilir. ABD’de bazı eyaletlerde bu yaşltaki çocuklara skolyoz taraması yasalarla zorunlu tutulmuştur. Amerikan Ortopedik Cerrahlar Akademisi kız çocukları için 10 ve 14 yaşında iki kez, erkek çocuklar içinse 14 yaşında bir kez skolyoz taraması yapılmasını önermektedirler. Bu taramaların mantığı; skolyoz gibi ciddi sağlık sorunları oluşturabilecek bir problemi basit şekilde tanımak ve korse vb ile erken dönemde kontrol altına almaktır.

       Eğriliğin ilerleme potansiyeli tanı anında eğriliği fazla olan, adet görmemiş kız çocuklarda en yüksektir. İlerlemiş skolyoz nedeniyle ameliyat edilen hastaların çoğu da kız çocuğudur. Eğriliği fazla olan ve ilerleme potansiyeli yüksek olan çocuklar 4, 6 ya da 12 ayda bir düzenli kontrole çağrılır.

       Skolyoz takipleri esnasında sık röntgen çekiminin meme ve tiroid kanseri riskini az da olsa artırdığı bilinmektedir. Bu nedenle bu konuda deneyimi olan tek bir merkeze düzenli gitmeniz ve takip edildiğiniz merkeze her gidişinizde eski röntgenlerinizi de yanınızda götürmeniz gereksiz röntgen çekimini en aza indirecektir.

       Skolyoz tedavisi için uygulanmakta olan kas güçlendirme egzersizlerinin skolyozun doğal seyri üzerine faydalı olduğuna dair net veriler yoktur. Uygun hastalarda korse ile eğriliğin ilerlemesi kontrol altına alınabilmektedir. İlk tanı anında ya da takipler süresince aşırı eğrilik gözlenen hastalarda skolyoz ameliyatı bir çözümdür. Fakat ciddi riskleri olan bu ameliyata karar vermeden önce doktorunuzla yapılacak ameliyat ve sonrasında çocuğu nasıl etkileyeceği konusu detaylıca konuşulmalıdır

Op.Dr.Hasan Hüseyin CEYLAN

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.